Schorzenia dotykające stóp oraz paznokci

Ludzkie stopy mogą być dotknięte przez różnorodne schorzenia. Z nich zwykle, bo w ponad połowie przypadków, nasze stopy są zaatakowane przez grzybicę. Na skutek niej nasze paznokcie stają się kanarkowe i zdecydowanie grubsze. Zachorowaniu na grzybicę paznokci dopisuje noszenie niepraktycznego, zwłaszcza zbyt wąskiego obuwia. Inną chorobą jest tzw. zespół zielonych paznokci, jakiej przeważnie ulegają osoby zmywające naczynia oraz moczący dłonie w detergentach. W tkankach wału paznokciowego może powstać tudzież stan zapalny, nazwany zanokcicą. Finalnie choroby wirusowe są w stanie wywołać brodawki płytek paznokciowych, których efektem ma prawo być brak wzrastania paznokcia. Wszelkie te choroby wolno odkryć i odpowiednio wcześnie je leczyć to właśnie dzięki przeróżnego rodzaju badaniom, w szczególności badaniom bakteriologicznym i badaniom chemicznym składu paznokcia. Chorobom tym można także zawczasu zapobiegać poprzez należytą pielęgnację paznokcia, lecz w razie konieczności również zmiana sposobu odżywiania i obuwia.

Wspominaliśmy już, że paznokcie wielokrotnie ulegają urazom mechanicznym. Pod taki charakterystyczny rodzaj urazu wolno podciągnąć także obgryzanie paznokci. Występuje oczywiście tylko u rąk, choć może jakiś cyrkowiec czy też gimnastyk potrafiłby też obgryzać paznokcie u nóg. Jest niewątpliwie oznaką obszernego zdenerwowania oraz kiepskich nawyków, częściej spotykane u młodych ludzi. Obgryzać można również skórki w okolicach paznokci. 

Gdzie się udać, by mieć śliczne i zdrowe stopy?

Ażeby posiadać śliczne i zadbane stopy, trzeba je oczywiście każdego dnia pielęgnować, niemniej jednak również zadbać o odpowiednie buty i leczenie schorzeń paznokci, jeśli takowe już na stopach występują. Jeśli jednak profilaktyka nie pomaga, rekomendujemy podologia warszawa – podolodzy to lekarze, którzy specjalizują się w leczeniu chorób stóp, dłoni i paznokci. Powróćmy jednak do dbania o stopy – jedną ze szczególnych form dbałości o stopy jest stosowanie odpowiedniej diety. Co wobec tego powinniśmy jeść? Potrzebne jest zapewnienie organizmowi właściwej ilości białek, w tym aminokwasów egzogennych, występujących w białkach jaj, mleku, serach i ryżu, dalej wapnia, znajdującego się w mleku, żółtkach jaj, serach, następnie żelaza z czerwonego mięsa lub ewentualnie natki pietruszki, krzemu, którego przede wszystkim dużo jest w świeżych owocach oraz warzywach, magnezu, który jest składnikiem kakao, czekolady oraz migdałów, i cynku, który jest zawarty m.in. w burakach, kapuście oraz kiełkach pszenicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *